į pradžią   |   turinys   |   susisiekite  











• Mokykla » • Naujienos
ŠIUOLAIKINIO TAIKOMOJO MENO MUGĖ

    Šių metų lapkričio 24–27 d. Vilniaus rotušėje  lankytojams duris atvėrė 3-oji tarptautinė taikomojo meno mugė „Craft Vilniusʼ16“. „Craft Vilnius“ – tai vienintelė taikomojo meno mugė Baltijos regione, kurios pagrindinis tikslas - pristatyti įdomiausius Lietuvos ir užsienio menininkus bei naujausias taikomojo meno tendencijas.  Taikomasis menas turi savo istoriją bei gilias tradicijas. Atstovaudami jas ,,Craft Vilnius” dalyviai naudoja per amžius kauptą patirtį tam, kad formuotų ateitį. Čia kūrėjai pateikia autorines menų ir amatų tradicijos interpretacijas, taip palaikydami šiuolaikišką meno pulsą bei autorinio, originalaus, kūrinio prestižą.

    ,,Craft Vilnius” organizatoriai džiaugiasi pradėję naują judėjimą, kasmet įgaunantį vis didesnį pagreitį. Mugė, anot jų, atsirado siekiant atsiriboti nuo susiformavusio itin vartotojiško požiūrio į taikomuosius menus, paplitusio neprofesionalaus amatinikiškumo, išgryninti taikomųjų menu sampratą, atmetant labai giliai įsišaknijusį požiūrį į keramiką, tekstilę, juvelyrinę bižuteriją, odos dizainą tik kaip į neatsiejamą gatvės mugių atributiką. ,,Craft Vilnius” pasiryžo ne tik skatinti taikomojo meno sklaidą, akcentuojant jo svarbą, bet ir šviesti visuomenę, keisti požiūrį į profesionalią dekoratyviąją ir buityje naudojamą taikomąją dailę, padaryti ją prieinamą kiekvienam.

Tekstilės, juvelyrikos, stiklo, baldų, keramikos, odos dirbinius mugėje pristatė 102 menininkai iš Lietuvos, Latvijos, Švedijos, Turkijos, Lenkijos, Izraelio, Estijos, Vokietijos, Rusijos.

    Pirmąją mugės dieną buvo atidaryta ir VII tarptautinė knygrišystės paroda „Knyga / Book“, kurioje įvairių šalių odos meistrai eksponavo autorinius Kristijono Donelaičio poemos „Metai“ įrišimus. Parodoje buvo eksponuota ir Šilalės meno mokyklos dailės mokytojos ekspertės, taikomosios dailės dailininkės, Laimutės Rupšytės įrišta Kristijono Donelaičio poema ,,Metai“. Kūrybinės menininkų dirbtuvės – išskirtinis „Craft Vilnius“ mugių bruožas.  Mugės lankytojai viso renginio metu galėjo dalyvauti įvairiose dirbtuvėse, diskusijose, parodose.  Pirmą kartą mugės istorijoje kūrybinių dirbtuvių dalis buvo orientuota į profesionalių menininkų žinių gilinimą bei įgūdžių tobulinimą. Vienas garsiausių pasaulyje knygrišių Per-Anders Hübner (Švedija), parodoje pristatęs savo įrištas bibliofilines knygas,  dailininkus knygrišius  keturių dienų kūrybinių dirbtuvių metu supažindino su knygos įrišimo technika “Relier a Cru”.

Mugės rengėjai viliasi, jog kasmet savo geografiją plečiantis renginys taps aktualus ne tik Baltijos šalių, bet ir Šiaurės rytų Europos, o galbūt ir už Atlanto kuriantiems menininkams.

                                                                                   Regina Andriulaitytė

                                                                                   Lietuvos dailininkų sąjungos narė